Sådan spilles det kommende slutspil

Det kommende slutspil er sat op - naturligvis med forbehold for små ændringer, der måtte forekomme. 

Her er terminerne - Bemærk: Hvis et hold har over syv Corona-smittede skal der - nøjagtig som i Metal Final4 - så vidt muligt fyldes op med spillere fra moderklubben. Er dette umuligt grundet Coronasmitte, taberdømmes holdet.

Der spilles overtid til afgørende mål med 5 mod 5 på isen. 

En kamp pr. runde i kvart- og semifinaler sendes på TV2 SPORT. Resten sendes på TV2 PLAY. 

Samtlige finaler sendes på TV2 SPORT. 

SLUTSPIL METAL LIGAEN 2022    
       
KVARTFINALER:      
       
Runde 1      
Fredag den 11. marts kl. 19.00 Aalborg-Herlev TV2 PLAY
Fredag den 11. marts kl. 19.00 SønderjyskE-Odense TV2 PLAY
Fredag den 11. marts kl. 19.00 Herning-Rungsted TV2 PLAY
Fredag den 11. marts kl. 20.30 Frhavn-Esbjerg TV2 Sport
       
Runde 2      
Søndag den 13. marts kl. 15.00 Esbjerg-Frhavn TV2 PLAY
Søndag den 13. marts kl. 17.15 Herlev-Aalborg TV2 PLAY
Søndag den 13. marts kl. 19.15 Odense-SønderjyskE TV2 PLAY
Mandag den 14. marts kl. 19.00 Rungsted-Herning TV2 Sport
       
Runde 3      
Tirsdag den 15. marts kl. 17.30 SønderjyskE-Odense TV2 Sport
Onsdag den 16. marts kl. 19.00 Aalborg-Herlev TV2 PLAY
Onsdag den 16. marts kl. 19.00 Herning-Rungsted TV2 PLAY
Onsdag den 16. marts kl. 19.00 Frhavn-Esbjerg TV2 PLAY
       
Runde 4      
Fredag den 18. marts kl. 18.00 Esbjerg-Frhavn TV2 PLAY
Fredag den 18. marts kl. 19.00 Odense-SønderjyskE TV2 PLAY
Fredag den 18. marts kl. 19.00 Rungsted-Herning TV2 PLAY
Fredag den 18. marts kl. 20.30 Herlev-Aalborg TV2 SportX
       
Runde 5      
Søndag den 20. marts      
Søndag den 20. marts kl. 17.00 Frhavn-Esbjerg TV2 PLAY
Søndag den 20. marts kl. 17.30 SønderjyskE-Odense TV2 PLAY
Søndag den 20. marts kl. 19.00 Herning-Rungsted TV2 Sport
       
Runde 6      
Tirsdag den 22. marts kl. 18.00 Odense-SønderjyskE TV2 Sport
Tirsdag den 22. marts kl. 18.00 ?  
Tirsdag den 22. marts kl. 20.15 ?  
Tirsdag den 22. marts kl. 20.15 ?  
       
Runde 7      
Fredag den 25. marts kl. 18.00 ?  
Fredag den 25. marts kl. 18.00 ?  
Fredag den 25. marts kl. 19.30 SønderjyskE-Odense TV2 Sport
Fredag den 25. marts kl. 20.15 ?  
       
       
SEMIFINALER:      
       
Runde 1      
Tirsdag den 29. marts kl. 17.30 Aalborg-Odense TV2 Sport
Tirsdag den 29. marts kl. 19.30 Esbjerg-Rungsted TV2 PLAY
       
Runde 2      
Fredag den 1. april kl. 18.15 Rungsted-Esbjerg TV2 PLAY
Fredag den 1. april kl. 20.30 Odense-Aalborg TV2 Sport
       
Runde 3      
Lørdag den 2. april kl. 15.00 Esbjerg-Rungsted TV2 Sport
Søndag den 3. april kl. 14.00 Aalborg-Odense TV2 PLAY
       
Runde 4      
Mandag den 4. april kl. 17.30 Rungsted-Esbjerg TV2 Sport
Mandag den 4. april kl. 19.30 Odense-Aalborg TV2 PLAY
       
Runde 5      
Onsdag den 6. april kl. 18.15    
Onsdag den 6. april kl. 20.30 Esbjerg-Rungsted TV2 Sport
       
Runde 6      
Fredag den 8. april kl. 18.30    
Fredag den 8. april kl. 19.30   TV2 Sport
       
Runde 7      
Mandag den 11. april kl. 18.00    
Mandag den 11. april kl. 20.30   TV2 Sport
       
       
FINALEN/BRONZE      
       
Runde 1      
Fredag den 15. april kl. 18.00 Bronze 1  
Fredag den 15. april kl. 20.30 1 vs 2 TV2 Sport
       
Bronze 2      
Lørdag den 16. april kl. 18.00 Bronze 2  
       
Runde 2      
Søndag den 17. april kl. 20.00 2 vs 1 TV2 Sport
       
Runde 3      
Tirsdag den 19. april kl. 18.00 1 vs 2 TV2 Sport
       
Runde 4      
Fredag den 22. april kl. 19.30 2 vs 1 TV2 Sport
       
Runde 5      
Søndag den 24. april kl. 14.00 1 vs 2 TV2 Sport
       
Runde 6      
Tirsdag den 26. april kl. 17.30 2 vs 1 TV2 Sport
       
Runde 7      
Fredag den 29. april kl. 20.30 1 vs 2 TV2 Sport
       
Bedst af 7 kampe med rullende slutspil (bronze er bedst af 2 kampe)