To danske holdkammerater til Metal Liga-topscoreren

Mathias From er klar til en ny destination i karrieren. Det har egentlig været kendt længe, men at det bliver Østrig, blev først slået fast i går. 

Det bliver EC-KAC i Klagenfurt, der bliver Froms nye klub, og dermed bliver han i næste sæson holdkammerat med Sebastian Dahm og Jesper Aabo. 

Begge var med til at sikre klubben en finaleplads i den netop overståede sæson. Her blev det til nederlag mod Red Bull Salzburg. 

Mathias From lavede i alt 43 mål og 43 assister i den forgangne sæson. 

- Mathias From har længe været på vores radar. Han har en god grunduddannelse i svensk ishockey, blev draftet og er i de seneste sæsoner blevet en mere komplet spiller. Vi ser ham som en god samlet pakke for vores hold, selv om hans målfarlighed er blevet endnu mere tydelig i den seneste sæson. Vi går ud fra, at han også kan spille en central rolle hos EC-KAC. Mathias From er 26 år og kan også være en del af den foryngelse af vores hold, vi tilstræber i den kommende sæson, siger General Manager Oliver Pilloni om sin nye spiller. 

Lige nu er Mathias From naturligvis med det danske mandskab ved VM i Tjekkiet. 


Trods nederlag: Solid dansk indsats mod Canada Kan løverne overraske i dag? Ja, hvorfor ikke?