Ligaforeningen afslår ansøgningen fra Gentofte Stars

Ishockeyens Metal Liga udvides ikke med endnu et hold til den kommende 2020/21-sæson.

Det blev konklusionen efter mandagens møde i ishockeyens Ligaforening, hvor de ni nuværende medlemmer skulle tage endelig stilling til en ansøgning fra Gentofte Stars om klubbens potentielle deltagelse i næste sæson 2020/21.

Afgørelsen var enstemmig: Gentofte fik definitivt afslag på ansøgningen og fortsætter dermed i den næstbedste række, 1. division, også i den kommende sæson.

- Det er med stor ​ærgrelse, at vi siger nej til Gentofte og klubbens ansøgning. 10 hold havde været det ideelle antal i forhold til ”en lige turnering, siger formand for ligaforeningen, Klaus Rasmussen.

- Ligaforeningen har med bistand og indstilling fra Licensudvalget siden december måned arbejdet med udvidelsen, men har efter gennemgang af Gentoftes ansøgning og materiale vurderet, at klubbens dokumenterede grundlag ​er for spinkelt. På den baggrund stemte alle 9 medlemmer nej til optagelsen. Vi håber og tror, at Gentofte søger igen til næste sæson med et stærkere dokumenteret fundament, tilføjer formanden.


STREAM: LINKS til aftenens kampe fra Metal Ligaen Aalborg-direktør: Denne sag er større end det sportslige