Skal føre klubben op i Hockeyettan

Erik Vikström, Herlevs nu tidligere assisterende træner, er tilbage på en post som cheftræner for den kommende sæson.

Vikström skal træne Vännäs, der spiller i den svenske Division II, altså på fjerdebedste niveau. Målet er at få klubben i kvalspilet til Hockeyettan, Sveriges tredjebedste række, efter Vännäs rykkede ned i den netop overståede sæson. 

Vikström har et godt navn i dansk ishockey, hvor han både har været i Herlev, Esbjerg og Vojens i forskellige funktioner og han har altid fremtrådt vældig sympatisk, siden han som blot 28-årig pludselig stod som cheftræner for Herlev tilbage i sæsonen 2008/09. Nu skal han tilbage til Sverige og en klub, der tidligere har haft danske spillere på holdkortet i form af Henrik Mærsk og Jeppe Holmberg. 

Vikström har tidligere været cheftræner i klubbens juniorafdeling. 

- Det er vældig stærkt og inspirerende at vende tilbage til Vännäs HC og blive en del af den her "nystart" som klubben nu skal i gang med. Målsætningen som foreningen præsenterede mig for med at nå kvalifikationsspillet til Hockeyettan er en herlig udfordring. Jeg glæder mig til at forme og udvikle både hold og individer og samtidig nå vores mål, siger han. 

 


Odense Bulldogs forlænger med klubbens topscorer Frederikshavn og Aalborg i "Slaget om Nordjylland" i testkampene